Jeśli szukamy lokalu w którym chcemy zamieszkać na dłuższy okres czasu pierwszą rzeczą, która powinna zwrócić naszą uwagę jest cena oraz lokalizacja. Pamiętajmy, że w większych miastach ceny wynajmu będą stosunkowo wyższe. Oprócz kosztów związanych z najmem należy dopytać się o kaucję ( ponieważ nie zawsze jest ona uwzględniona w ofercie), która jest czasami trzykrotnością sumy wynajmu miesięcznego.

Lokale te zazwyczaj posiadają pełne umeblowanie co może stanowić problem dla osób posiadających swoje sprzęty. Następną ważną rzeczą jest umowa, która oprócz podstawowych zasad powinna zawierać wszystkie kluczowe dla nas informacje jak np. czy właściciel zgadza się na zwierzęta. Wiele osób szuka również mieszkań, które oprócz metrażu mają odpowiedni rozstaw pomieszczeń oraz są dobrze nasłonecznione. Przykładowe ceny za dwa pokoje o podwyższonym standardzie wahają się od 2600zł w centrum do 1700 zł w województwie zachodniopomorskim. Ostatnią ważną sprawą jest czas na jaki możemy wynająć lokal oraz czy jest możliwość przedłużenia tego terminu.

Wynajem apartamentów w sezonie wakacyjnym, również kieruje się kilkoma ważnymi zasadami. Oprócz odpowiedniej lokalizacji, należy upewnić się czy jest możliwość płacenia kartą na miejscu. Kolejną ważną sprawą dla osób dojeżdżających do celu autem jest parking. Rezerwując miejsce powinniśmy sprawdzić co dokładnie jest na wyposażeniu oraz jakie atrakcje są wliczone w cenę pobytu. Wyżywienie też powinno wzbudzić nasze zainteresowanie, ponieważ niektóre obiekty z góry narzucają nam wykup ich posiłków. Udogodnienia dla osób z dziećmi oraz możliwość wypożyczenia sprzętów np. wodnych czy auta jest następną ważną rzeczą.

Obojętnie czy szukamy lokalu na dłuższy czas czy tylko na sezon wakacyjny warto jest zastanowić się na spokojnie, porównać kilka ofert, zapoznać się z opiniami innych, aby mieć pewność, że miejsce które wybraliśmy jest dostosowane do naszych potrzeb.