Wiele osób marzy o zamieszkaniu w domu z ogrodem. W końcu kto nie chciałby móc posiedzieć ze znajomymi czy rodziną na tarasie albo zrelaksować się na rozłożonym na trawie kocu? Ogrodzona posesja daje również możliwość wypuszczenia psa na zewnątrz bez obawy, że zwierzak ucieknie. Jest to także doskonałe miejsce do zabaw dla dzieci czy rozpalenia grilla.

Jeżeli jednak dom, to w okolicach miasta czy zupełnie poza nim? Obie opcje mają zarówno wady, jak i zalety.

Dom poza miastem to niewątpliwie większa szansa na spokojne osiedle. Możliwe jest wybudowanie czy kupienie domu dość znacznie oddalonego od potencjalnych sąsiadów, co daje dużą prywatność.
Zamieszkanie poza miastem to również ucieknięcie od hałasu i zanieczyszczeń związanych zarówno z ruchliwymi ulicami, jak i różnymi fabrykami czy sklepami.
Dom poza miastem to również szansa na otoczenie składające się z czegoś więcej niż inne domy czy po prostu budynki. Malownicza okolica pozwoli wyciszyć się na łonie natury, na przykład podczas długich spacerów.

Mieszkanie poza miastem niestety nie ma samych plusów, lecz również minusy, które nie występują w przypadku wyboru domu w okolicy miasta lub mieszkania w centrum.

Jednym z minusów jest utrudnione zaprzyjaźnienie się z sąsiadami. Jest to związane ze wspomnianą wcześniej jako plus odległością między domami, która gwarantuje prywatność. Z tego powodu niektórzy ludzie mogą uznawać ten aspekt mieszkania poza miastem za minus, a inni za plus. Nie da się jednak zaprzeczyć, że stworzenie jakiejkolwiek więzi z sąsiadami, a może nawet zaprzyjaźnienie się z nimi, jest znacznie łatwiejsze, gdy mieszka się na osiedlu domków pod miastem, niż gdy domy dzieli znaczna odległość.
Kolejnym minusem mieszkania poza miastem jest to, że dotarcie do takich miejsc jak duży sklep, kino, szkoła, szpital czy centrum handlowe zajmuje bardzo wiele czasu. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku braku komunikacji publicznej w okolicy. Dom w okolicy miasta to niemal gwarancja, że taka komunikacja jednak będzie.

Każda opcja niesie ze sobą wady i zalety, więc wybór powinien zależeć od osobistych preferencji.