Na co zwrócić uwagę przed zakupem apartamentu?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że lista zagrożeń wynikających z zakupu apartamentu na rynku pierwotnym, jest nieco inna niż w przypadku zakupu apartamentu na rynku pierwotnym. W tym pierwszym przypadku mieszkanie na sprzedaż oferuje nam zazwyczaj deweloper, który najprawdopodobniej odpowiadał za wybudowanie danego apartamentu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że stan techniczny danej nieruchomości nie powinien wzbudzać żadnych podejrzeń. Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku pierwotnym. Kupienie mieszkania z tzw. „drugiej ręki” wiąże się zazwyczaj z nieco większym ryzykiem zwłaszcza, jak w grę wchodzi stare budownictwo.

Weryfikacja dewelopera kluczem do sukcesu

Niestety w Polsce nie brakuje nieuczciwych deweloperów, dlatego też warto korzystać z usług rzetelnych firm, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i wieloma zadowolonymi klientami. Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to największym ryzykiem jest przede wszystkim to, że umowę bardzo często należy podpisać nawet wtedy, gdy stawiane są dopiero fundamenty. Aby zweryfikować dewelopera warto zajrzeć do księgi wieczystej danej nieruchomości, dzięki czemu będzie można szybko dowiedzieć się, kto tak naprawdę posiada stosowne prawa do gruntu. Warto sprawdzić również, czy deweloper otrzymał pozwolenie na budowę. Dobrym pomysłem jest również przeanalizowanie poprzednich inwestycji.

Dokładne sprawdzenie umowy

Przed zakupem nowego apartamentu warto dokładnie zapoznać się z umową. Dla kupującego najważniejszym dokumentem jest oczywiście umowa kupna danej nieruchomości. Każda nieścisłość, może powodować mniejsze lub większe problemy, dlatego też warto podpisać dość szczegółową umowę. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na poszczególne terminy i kary umowne. Nie można zapominać również o całkowitym koszcie danej nieruchomości i trybie jej spłaty. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto umowę przeanalizować z prawnikiem.

Na co należy zwrócić uwagę?

Mieszkania na sprzedaż mogą być dostępne w różnym standardzie, dlatego też warto pamiętać o wykończeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan poszczególnych instalacji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie wymiana instalacji generuje największe koszty. Warto zwrócić uwagę także na pęknięcia na ścianie. Mowa tutaj nie tylko o pęknięciach w apartamencie, ale również o wszelkich rysach na elewacji albo klatce schodowej. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę także na najbliższe otoczenie, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę.